Kallahden peruskoulun liikuntapäivä 6.9.2014

SAMSUNG CSCSAMSUNG CSCKoululaisten lauantaipäivä alkoi väsynein tunnelmin klo 9.00 kotiluokissa, joissa oppilaille annettiin ”olympiapassit”. Koko koulu siirtyi alapihalle, jossa nostettiin urheilujuhlan kunniaksi lippu salkoon ja liikunnanopettaja Pavel Keronen sytytti ”olympiatulen”. Alkuverryttelyksi Maria Nykänen piti aamujumpan yhdessä muutaman muun opettajan johdolla. Tämän jälkeen oppilaat lähtivät iloisin mielin kokeilemaan olympialajeja, joita opettajat pitivät. Lajeina oli mm. köydenveto, estejuoksu, koripallo piste ala- ja yläkoululle, leet ja jalkapallo. Klo 11 koulun kentällä oli luokkien väliset sukkulaviestikisat. Sen jälkeen pidettiin päivän lopetus ja oppilaat menivät kotiluokkiin syömään eväät. Lauantain koulupäivä päättyi iloisin mielin.SAMSUNG CSC

Toimittajat: 9. lk tukioppilaat: Pinja, Laura ja Miisa