Lasten Olympialaiset!

image

Tuulikone puhalsi tuulta purjeeseen.

 

Teksti: Jesse ja Daniel 6B

Tiedätkö sinä, mitä tarkoittaa Citius, altius, fortius? Se on latinaa ja tarkoittaa, “nopeammin, korkeammalle, voimakkaammin”.

Suomen Olympiakomitea kutsui meidän koulua ja muitakin helsinkiläisiä kouluja urheilemaan Lasten Olympialaisiin torstaina 6.3.2014. Bussi tuli hakemaan meitä Messukeskukseen. Meillä kaikilla oli hauskaa ja paljon tekemistä, suosituimmat lajit olivat jalkapallo, pyöräily/bmx pyöräily ja sähly. Saimme opetusta moniin muihinkin lajeihin. Siellä pystyi ostamaan donitseja ja juotavaa. Joihinkin lajeihin piti maksaa, mikä oli meidän mielestä vähän tyhmää. Yksi reppu hävisi ja joltakin vaihtui takki, mutta sellaista tapahtuu, kun on paljon lapsia liikkeellä.

Lajeja oli esim. jalkapallo, sulkapallo, tennis, pyöräily, salibandy, kamppailulajit, baseball.

Kysyimme Luokka 5B:n oppilailta, mikä heidän mielestä oli parasta. Kaikilla oppilailla oli eri lempilaji. Kaikkien mielestä retki oli kiva ja perillä vietettiin aikaa juuri sopivan kauan. Tässä kuvia:

 

image

 

image

image

 

image

 

Kuvat: Jesse ja Daniel 6B